ترانسفورماتور ,تغذیه ,استفاده ,فرکانس ,آمپلیفایر ,supply ,power supply ,برای تبدیل ,linear power , منبع تغذیه ,منابع تغذیه ,linear power supplyبه طور کلی ، منابع تغذیه داخل پاور ها به دو دسته تقسیم می شوند : منبع تغذیه خطی (Linear Power Supply ) با ترانسفورماتور معمولی و منبع تغذیه سوئیچینگ (Switch Mode Power Supply) با ترانسفورماتور فرکانس بالا که جداگانه به هر کدام می پردازیم.

 

مقایسه ترانسفورمر منبع تغذیه پاورمیکسر Dynacord Powermate 1000

(سمت راست : ترانسفورمر معمولی متعلق به PM2 و سمت چپ : ترانسفورمر فرکانس بالا متعلق به PM3)


ترانسفورماتور چیست : ترانسفورماتور وسیله ایست که توسط آن می توانیم کارهای متفاووتی در علم برق انجام دهیم ، اما در اینجا برای تبدیل ولتاژ استفاده می شود.

ترانسفورماتوری آشنا برای همه ! (این ترانسفورماتور در شبکه های توزیع محلی

برای تبدیل خط 20Kv به 220v استفاده می شود)

 

- منبع تغذیه خطی (Linear Power Supply ) با ترانسفورماتور معمولی : این ترانسفورماتور ها با این علت معمولی نامیده می شوند که با فرکانس برق شهر کار می کنند که همان 50 هرتز است. این ترانسفورماتور ها برق شهر را دریافت کرده و در خروجی ولتاژ کمتری ایجاد می کنند. زیرا مدارات داخلی آمپلیفایر ها با مقادیر کمتری از برق شهر کار می کنند. همچنین اکثر مدارات آمپلیفایر ها نیاز به تغذیه متقارن (مثلا 50 0 -50 ) دارند که این وظیفه نیز بر عهده ترانس است. در طراحی این ترانس ها نکته ای وجود دارد و آن هم این است که به ازای یک توان خروجی معین ، شما نیاز به مقدار مشخصی سطح مقطع هسته دارید که یعنی ابعاد و وزن هسته ترانسفورماتور. به طور مثال اگر برای یک آمپلیفایر 500 وات ، شما نیاز به یک ترانسفورماتور 4 کیلوگرمی دارید ، برای 1000 وات می شود 8 کیلو. البته باید توجه داشت که علت اینکه ابعاد و وزن این ترانسفورماتور زیاد است ، فرکانس کاری آنهاست که برابر 50 هرتز است.

در پاورها ، اگر از این ترانسها استفاده شود ، از سه شکل ظاهری خارج نیست که به ترتیب تاریخ استفاده برابرند با EI و UI و در نهایت Toroid یا حلقوی. امروزه معمولا از نوع حلقوی به علت نویز کم ، راندمان بالا و وزن کمتر نسبت به بقیه موارد ، استفاده می شود.

 

منبع اصلی مطلب : نواوران صنعت
برچسب ها : ترانسفورماتور ,تغذیه ,استفاده ,فرکانس ,آمپلیفایر ,supply ,power supply ,برای تبدیل ,linear power , منبع تغذیه ,منابع تغذیه ,linear power supply
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

آینا گروه : منابع تغذیه